16.8. Ennakko: Lohi – Lahti

Otsikko: Lohi – Lahti
Paikka: Koskenharju
Kuvaus: Runkosarjan päätös
Alkamisaika: 13:00
Päivä: 2013-08-17

Lohi päättää runkosarjansa kotijoukkueen Lahden Mailaveikkoja vastaan. Panosta ottelussa ei ole, joten peli toimii lähinnä kenraaliharjoituksena Lohelle pudotuspelejä varten. Lohkovälierät alkaa keskiviikkona kello 17:30 Aina Aurinkoisella, vastus on vielä auki, mutta se selviää luonnollisesti lauantain kierroksen jälkeen.

Kotijoukkue Lohi ja ilkeän siniseltä haiskahtava Mailaveikot kohtasivat kauden avauskamppailussa Lahdessa. Ympäri sulkeutuu tänään ja runkosarja saadaan päätökseen. Toukokuusta on moni asia ehtinyt muuttua ihan pelkällä pelaajarintamallakin, mutta sanotaan nyt kuitenkin että Lohi haki avausottelusta 0-1 (2-2, 2-6) voiton.

Tuolloin Lohen ratkaisijana toimi Akseli Saukkola. Armeijan vihreissä suurimman osan päivällisistään tätä nykyä nauttiva SA Ukkola on myös viime aikoina ollut hirmulyönnissä. Liekö Tikkakosken ruuat sopivat Korpilahden Kardaanille? Sillä edellisviikonloppuna sekä Juvaa että Nerkoota vastaan pallo osui sen verta komeasti Saukkolalla risuun.

Lahdelta nostetaan esiin pelinjohtaja Timo Laine. Viuhkavelho johtaa edelleen siniarmeijaa tylyllä tavalla. Kokenut kettu ei jätä tilaisuuksia käyttämättä. Pelaajapuolelta joukkueen parhaimpana täytyy nostaa esiin kärki Valtteri Kaartokallio, joka johtaa joukkueen sisäistä kärkilyönti- ja etenijätilastoa.

Viimeinen runkosarja peli Lohi-Lahti Aina Aurinkoisella kello 13:00 – kaikki paikalle! Pub Laiton tarjoaa edelleen lämmintä olutta ja kylmää palvelua, eikä meno kuuluttamossa ole syksyn kirpeisiin keleihin edetessä yleensä laantunut. Päinvastoin, tosipelit ovat lähellä ja kaikesta aistii, että nyt ollaan ytimessä!

-ilmaripajala-

Vastaa